Автор Тема: Философска тема за размисъл  (Прочетена 60395 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Abken

  • Gladiator
  • ****
  • Публикации: 664
  • EVO Karma: -21
  • fair but sometimes evil EVO wow user
  • Side: For The Horde
  • Герой: Abken
Re: Философска тема за размисъл
« Отговор #135 -: Февруари 24, 2012, 06:09:07 pm »
Нова философска тема (тази тема мисля, че наистина ще бъде интересна):

Евдемонисти или ригористи са хората днес ? А Вие какъв сте ? Защо?

Това е много уважавана тема от мен и често хората бъркат и слагат разделение кой е лошия и кой добрия... Аз в случая съм от "лошата" страна, сами се сетете коя определят за такава !  :freak:

(Ако не знаете какво значат понятията, тo: евдемонист е човек, който постоянно се стреми да достигне щастие и блаженство на тялото и духа; ригорист е човек, който строго спазва дадени принципи и норми в поведението и мислите си, изключват компромисите и не отчитат други чужди принципи, следват единствено тяхните "изходни" принципи.)

След малко като чуя 1-2 мнения ще постна и разделянето на добрата страна и тъмната страна ! May The Force be with you!!! (Нека силата бъде с теб!!!)  :starwars:

Неактивен IvoArsov

  • Rival
  • ******
  • Публикации: 1596
  • EVO Karma: -22
  • Типичен пернишки орк
Re: Философска тема за размисъл
« Отговор #136 -: Февруари 24, 2012, 06:09:31 pm »
Ако ти знаеш , че некой знае къде има бомба , кво ше направиш ? Имаш 2 часа преди да избухне ?

И след време като изкукаш като него . Ванина и Иво ще те оправят споко  :smart: :smart: :smart:
Най - обичам леба , и да е*а.- коцкарски мироглед

"Който се смее последен ... стреля първи" - Airsoft мъдрост

Неактивен maxi1914

  • Crusader
  • **
  • Публикации: 122
  • EVO Karma: -7
  • evo user
Re: Философска тема за размисъл
« Отговор #137 -: Февруари 24, 2012, 06:15:30 pm »
Ако ти знаеш , че некой знае къде има бомба , кво ше направиш ? Имаш 2 часа преди да избухне ?

Ще успокоя човека и ще му кажа ,че не е нужно да прави глупости . Повярвай Бахамата наистина е луд (особенно след няколко чашки ) .
Не го псуваи , победи го

Неактивен maxi1914

  • Crusader
  • **
  • Публикации: 122
  • EVO Karma: -7
  • evo user
Re: Философска тема за размисъл
« Отговор #138 -: Февруари 24, 2012, 06:18:52 pm »
Нова философска тема (тази тема мисля, че наистина ще бъде интересна):

Евдемонисти или ригористи са хората днес ? А Вие какъв сте ? Защо?

Това е много уважавана тема от мен и често хората бъркат и слагат разделение кой е лошия и кой добрия... Аз в случая съм от "лошата" страна, сами се сетете коя определят за такава !  :freak:

(Ако не знаете какво значат понятията, тo: евдемонист е човек, който постоянно се стреми да достигне щастие и блаженство на тялото и духа; ригорист е човек, който строго спазва дадени принципи и норми в поведението и мислите си, изключват компромисите и не отчитат други чужди принципи, следват единствено тяхните "изходни" принципи.)

След малко като чуя 1-2 мнения ще постна и разделянето на добрата страна и тъмната страна ! May The Force be with you!!! (Нека силата бъде с теб!!!)  :starwars:

Случаино да има 3ти вариант че не се вписвам и в 2та доколкото мога да схвана . А и мисля че обществото в състоянието на държавата също неможе да се разграничи .
Не го псуваи , победи го

Неактивен IvoArsov

  • Rival
  • ******
  • Публикации: 1596
  • EVO Karma: -22
  • Типичен пернишки орк
Re: Философска тема за размисъл
« Отговор #139 -: Февруари 24, 2012, 06:20:29 pm »
Абкене , тва много прилича на мойта книжка с метафизиката . В нея пича обяснява , че има статично и динамично качество(нравственост). Статичното е когато хората следват някаква утъпкана пътека - образовай се , ожени се , намери си добра работа , създай поколение и т.н. . Динамично качество е когато хората бягат от определен модел , например изследователи пионери в дадена област . Трябва да има и статично и динамично качество за да се развива светът.
Сигурно не съм го обяснил като хората , защото тоя го обяснява по обширно и го пречупва през собствения си живот .


Макси , докато го оспокояваш тоя човецец си заминаха 576 човека , бомбата избухна 32 минути по рано .
Най - обичам леба , и да е*а.- коцкарски мироглед

"Който се смее последен ... стреля първи" - Airsoft мъдрост

Неактивен maxi1914

  • Crusader
  • **
  • Публикации: 122
  • EVO Karma: -7
  • evo user
Re: Философска тема за размисъл
« Отговор #140 -: Февруари 24, 2012, 06:34:27 pm »
С тая метафизика получих комплекс за малоценност . Иво от тебе разбрах въпроса на Абкен за което мерси  :smart: . Но не разбрах твоита гледна точка ?  И май съм от типа който бяга от стереотипите като съдя поначина с които желая да си искарвам преханата ( а и брака не е за мен ) . Относно бомата др. път ще гледам да съм по бърз .
Не го псуваи , победи го

Неактивен IvoArsov

  • Rival
  • ******
  • Публикации: 1596
  • EVO Karma: -22
  • Типичен пернишки орк
Re: Философска тема за размисъл
« Отговор #141 -: Февруари 24, 2012, 07:00:09 pm »
За себе си не мога да определя . По некои теми съм консерва , за други предпочитам иновацийте и те така.
Най - обичам леба , и да е*а.- коцкарски мироглед

"Който се смее последен ... стреля първи" - Airsoft мъдрост

Неактивен PrincessOfHate

  • Challenger
  • *******
  • Публикации: 2204
  • EVO Karma: 19
  • Freak
  • Side: For The Horde
Re: Философска тема за размисъл
« Отговор #142 -: Февруари 24, 2012, 07:28:29 pm »
така като гледам май трябва да съм регорист,ама май ме мързи прекалено много,за да спазвам всичко чак толкосва стриктно  :smart: пък абкена 100% е от първите :Д и сиг се водят лоши, защото създават хаос  :smart:
The weak will always obey the master

Неактивен Abken

  • Gladiator
  • ****
  • Публикации: 664
  • EVO Karma: -21
  • fair but sometimes evil EVO wow user
  • Side: For The Horde
  • Герой: Abken
Re: Философска тема за размисъл
« Отговор #143 -: Февруари 24, 2012, 07:31:02 pm »
Така, обещах да попиша повече!  :cap:

Евдемонистите са хора, които не са някакви безделници, каквито ги определихте, а обратното, напълно обикновени хора, но не им тече живота под закони, а гледат да си търсят щастието, тоест това е човек, който е роден да се усъвършенства и пристъпва с огромен оптимизъм в живота, живее, за да изпълни живота си в старания и усилия за постигане на големия си идеал, така той ще стане по-щастлив. Тук веднага ще кажете ми и ригористът живее по идеал и не го нарушава, е, да, ама не ! Кирил Нешев казва, че от основните идеи на евдемонистът е: "Тъкмо за това животът трябва да се обича в името на истината, в името на правдата, на красотата, на възхода, на хуманизацията на човешкото отношение."   :cool:

Кант казва за ригористите, че са луди хора, защото те следват т. нар. клон (и единствен за нашето време) на ригоризма - морален ригоризъм. Та той казва, че ригористите са хора използващи прекомерно тези свои "консервативни качества", те следват строго спазването на правилата на нравствеността...  :-?
Пример за човек, мразен от ригористите, т. нар. антиригорист: обвързан човек прави комплимент на красива жена (без други подсъзнания, просто така); човек, даващ живота си за друг човек; човек, който се ражда, за да бъде запомнен като нравствено извисен човек.
Пример за евдемонист: обвързан човек (кавалер), правещ комплимент на красива жена (без други подсъзнания, просто така); човек, който понякога проявява егоизъм (например: от група туристи-приятели е възможно само двама да влезнат в London's Eye, защото се е напълнил //не, че е възможно// и да каже: "Влизам с жена си, много съжалявам, но аз ви организирах екскурзията, другия път ако стане така, cте вие"; или да трябва от 10 човека слушали пиратска музика в Бали (приели ACTA) само няколко могат да се освободят, евдемонистът намира причина и става невинен, но след това се грижи и другите да са добре, но с условието да не се натопи (да не наруши щастието си) сам)

Някои определят евдемонистите като лошата страна, но Кант (той въвежда терминът ригоризъм) казва, че ригористите са прекалено консервативни и милосърдни, добри, ненахакани и не могат да живеят пълноценно...

Да аз се определям като Евдемонист !!! Имам и ценности от ригоризма, но повечето ми качества се свеждат към евдемонизма. :starwars:

Неактивен maxi1914

  • Crusader
  • **
  • Публикации: 122
  • EVO Karma: -7
  • evo user
Re: Философска тема за размисъл
« Отговор #144 -: Февруари 24, 2012, 07:41:23 pm »
Значи съм Евдемонист които се опитва да постигне целите си чрез ригоризма .

ПП- е сега завурших 1вия си блог  :up:
Не го псуваи , победи го

Неактивен PrincessOfHate

  • Challenger
  • *******
  • Публикации: 2204
  • EVO Karma: 19
  • Freak
  • Side: For The Horde
Re: Философска тема за размисъл
« Отговор #145 -: Февруари 24, 2012, 07:47:38 pm »
ем аз така като го чета някакси не вярвам да има човек, който да се определя само изцяло с едното. С повечето информация ще кажа,че идея нямам какво съм,ама пък здраве да е  :smart:

Не мисля,че в днешно време ще се намерят кой знае колко ригористи, особено с днешните ценности и норми  :fun: просто лично мнение. не съм запозната с темата и не мога да дам аргументи,за да го подкрепя,за което се извинявам
« Последна редакция: Февруари 24, 2012, 07:49:43 pm от PrincessOfHate »
The weak will always obey the master

Неактивен Abken

  • Gladiator
  • ****
  • Публикации: 664
  • EVO Karma: -21
  • fair but sometimes evil EVO wow user
  • Side: For The Horde
  • Герой: Abken
Re: Философска тема за размисъл
« Отговор #146 -: Февруари 24, 2012, 07:58:03 pm »
Евдемонистичният Ангел на Сенека (мисъл):
Щастлив е човекът, способен на правилна преценка, щастлив е човекът, който е доволен от настоящето, независимо какво е то, който дружелюбно гледа на всичко свое, щастлив е човекът, който приема участта си при всяко положение.
Сенека

Това е евдемонист, който следва щастието си до момента, в който е доволен от себе си и не, че не може да се бори за по-голямо щастие, а просто е ангел, тоест примирен с достатъчно постигнато щастие (пример: Един бизнесмен иска 20 милиона, за да си купи голяма, скъпо обзаведена къща, скъпа кола и прочие, стига до момента, спечелва 3 милиона, прави си огромна 500 квадратова къща, обзаведена, но има Audi A4, а иска Porsche Panamera, да ама той е "Евдемонистичен Ангел" и се примирява с това, което се постигнал, въпреки че може да се стреми към още по-голямо щастие)

Неактивен IvoArsov

  • Rival
  • ******
  • Публикации: 1596
  • EVO Karma: -22
  • Типичен пернишки орк
Re: Философска тема за размисъл
« Отговор #147 -: Февруари 24, 2012, 08:19:07 pm »
Хубаво , но обикновенно колкото повече има човек , толкова повече иска . Това не е лошо , това е ядрото на прогреса .
Най - обичам леба , и да е*а.- коцкарски мироглед

"Който се смее последен ... стреля първи" - Airsoft мъдрост

Неактивен Abken

  • Gladiator
  • ****
  • Публикации: 664
  • EVO Karma: -21
  • fair but sometimes evil EVO wow user
  • Side: For The Horde
  • Герой: Abken
Re: Философска тема за размисъл
« Отговор #148 -: Февруари 24, 2012, 09:04:53 pm »
Хубаво , но обикновенно колкото повече има човек , толкова повече иска . Това не е лошо , това е ядрото на прогреса .
Мммм, не, това е Евдемонизъм, но ригористите ни наричат егоисти и лоши хора... Просто не сме консерви като тях, то и те имат много неконсервативни идеи, но нашите са повечко, и все пак се гордея, че съм евдемонист, дори и да притежавам лоша страна, па може да бъда Евдемонистичният Ангел на Сенека...

Неактивен IvoArsov

  • Rival
  • ******
  • Публикации: 1596
  • EVO Karma: -22
  • Типичен пернишки орк
Re: Философска тема за размисъл
« Отговор #149 -: Февруари 24, 2012, 09:08:42 pm »
Давайте нова тема , че тука зациклихме  :freak:
Най - обичам леба , и да е*а.- коцкарски мироглед

"Който се смее последен ... стреля първи" - Airsoft мъдрост