Автор Тема: Любими книги, нови книги  (Прочетена 10159 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Abken

  • Gladiator
  • ****
  • Публикации: 664
  • EVO Karma: -21
  • fair but sometimes evil EVO wow user
  • Side: For The Horde
  • Герой: Abken
Любими книги, нови книги
« -: Май 14, 2013, 02:32:02 pm »
Отдавна се бях сетил да направя тема, за да може всеки, да препоръчва книги, които е чел, и които чете в момента, затова реших да оставя името на темата аналогично на филмите, за да се разказва не само за текущи книги, а за вече прочетени и в момента четящи. Така ще се споделят общи мнения, та може и дискусионни спорове между читатели със общи интереси. Смятам, че книгата е много по-богата, ако мога така да се изразя, от един филм, защото сред редовете всеки сам си изгражда представа за героите, мястото на действието, времето и т.н.
Първо ще започна аз с книги, най-добре екранизирани под формата на игрални филми или сериали, за да направя лек преход към темите.
Рядко се прави филм, който запазва идеята и смисъла на книгата, но скоро прочетох последната излязла книга от една много уважавана поредица от мен, по която има сериал, който според мен запазва 95% от сюжета и смисъла на книгата, както много вече се сещате, това е:

A Song of Ice and Fire, с първа книга - Game of Thrones, както е и името на сериала, който е по цялата поредица, но Игра на тронове им допадна повече като заглавие и го оставиха за основно , вместо Песен за огън и лед.

Може би го нареждам при Властелинът на пръстените (без Хобит), за една от най-добре екранизираните книги. Но властелините са прекалено синтезирани, само най-важните части от книгата и се губи голяма част от сюжета, но пък майсторски е направено в 9 часова филмова поредица.


Вие сте !!!
« Последна редакция: Май 14, 2013, 03:22:25 pm от Abken »

Неактивен zeraful

  • Rival
  • ******
  • Публикации: 1506
  • EVO Karma: 56
  • Само забравените мечти са неосъществими! ;>
  • ISP: Blizoo
  • Герой: Scream
Re: Любими книги, нови книги
« Отговор #1 -: Май 14, 2013, 03:11:03 pm »
Като копираш статия от някъде поне се постарай да не пейсташ 2 пъти един и същи абзац  :clover:

    

Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate!

Неактивен Abken

  • Gladiator
  • ****
  • Публикации: 664
  • EVO Karma: -21
  • fair but sometimes evil EVO wow user
  • Side: For The Horde
  • Герой: Abken
Re: Любими книги, нови книги
« Отговор #2 -: Май 14, 2013, 03:22:02 pm »
Каквоо ??? Току що го писах сам...  :blink:

Покажи какво имаш в предвид... Съвсем сериозно, сам си писах каквото ми дойде на ум...


EDIT: Да ясно, пиша първо на текстов документ и 2 пъти е станало, ясно, извинявам се и мерси за корекцията. :)

P.S: Ама недей така, получих инфаркт... Мразя плагиатите, ако сложа нещо от чуждо мнение давам източник, глупаво е да се преписват чужди трудове на мое име...
« Последна редакция: Май 14, 2013, 03:25:00 pm от Abken »

Неактивен IvoArsov

  • Rival
  • ******
  • Публикации: 1596
  • EVO Karma: -22
  • Типичен пернишки орк
Re: Любими книги, нови книги
« Отговор #3 -: Май 14, 2013, 07:23:10 pm »
Бях правил тема за книги преди доста време , но умря , дано тази е успешна колкото филмовата ... ма се съмнявам  :cool:

За мен най - добрата екранизация на роман е "Кръстникът" . Говоря за 1вия филм , но и после историята е развита много добре , точно в стила на Пузо ( той е сценарист на филма все пак , мисля ) . Има и екранизация на " Сицилианецът" ( пак роман на Марио Пузо ) но там вече ниския бюджет си казва думата .
Не обичам да чета фентъзи , и за тва не съм чел нито "Приказка за огън и лед " , нито " Властелинът " ( макар , че у нас се подмята "Силмарилион" , зачетох го , но нещо не ме грабна ) .

Последната книга която ми направи впечатление е "Пир в бърлогата" на Хуан (нещо си) Вилялобос (мексикански журналист , тва му е дебютния роман) .
Разправя се за едно дете ( даже книгата е разказана от негова субективна точка), син на мексикански нарко барон . Нищо не е спестено. Тва лапе вижда насилие всеки ден , и това е част от живота му . Интересен похват на автора е че имената на героите бяха животни на науатъл , езика на ацтеките . Например името на пишлемето означаваше заек , бащата беше гърмяща змия , а любовницата му - фламинго и т.н. Заслужава си да се прочете , и всеки да си я интерпретира както му дойде .

Сега чета "Жени" на Буковски . Бруталната работа , изпълнена с невероятен черен хумор . Всичките му романи са с автобиографичен елемент . Има няколко филма по негови романи , гледал съм само "Factotum" ("Момче за всичко"). Пак много добра екранизация . Сериалът "Californication" също е вдъхновен от Буковски , само че там доста е "пипала ръката" на продуцентите , за да направят Ханк Мууни по - харизматичен за широката публика , докато Ханк Чинаски (оригиналът) е типичен мухъл , грозен , тотално пропил се писател.

Чакам да излезе на български новия роман на Дан Браун - Inferno . Този път мистерията ще се върти около "Ад" на Данте Алигери .

P.S. Всички опити да се екранизира Дан Браун са тотален провал . Филмите не струват . Сега филмират "Изгубеният символ" - ше видиме каква боза ше сътворят.
Най - обичам леба , и да е*а.- коцкарски мироглед

"Който се смее последен ... стреля първи" - Airsoft мъдрост

Неактивен Abken

  • Gladiator
  • ****
  • Публикации: 664
  • EVO Karma: -21
  • fair but sometimes evil EVO wow user
  • Side: For The Horde
  • Герой: Abken
Re: Любими книги, нови книги
« Отговор #4 -: Май 14, 2013, 10:36:02 pm »
Шоушенк и Зеленият път са добре екранизирани, тях ги пропуснах, защото в последните години само фентъзи-дарк фентъзи чета.  :clover:

Дан Браун вече пише само за пари, не влага много смисъл, да има там страници. Символът ми допадна, но не знам, Лангдън взе да ми писва. За Дантевия ад ще бъде интересно, разбрах, че противоречиви сведения около Адът му, а тъй като съм фен на Божествената му комедия, знам някои интересни факти, смятам, че ще бъде интересно.

Относно Силмарилиона, ако не си фен на фентъзито, по-добре не го и почвай, от скучните книги на Толкин е, както и Децата на Хурин. За хора, които не четат фентъзи наистина добро начало е Песните за огън и лед, защото те са доста политика, войни, интриги... До 3-4 книга, кажи речи, единственият елемент на фентъзито е измислените континенти (земи), но и Мартин стана алчен и започна да пише само за пари. Все още са му невероятни, но стана муден, тегав за четене, дано оправи това. Първите 3 са най-добре написани от военно-политическа гледна точка, като фентъзи последната излязла е най-добра, но и най-мудна.

Неактивен The Aspect

  • Challenger
  • *******
  • Публикации: 2679
  • EVO Karma: 166
  • Sweet Desire
    • Night Legion
  • ISP: BGLan
  • Side: For The Alliance
  • Герой: Winlight, Frozenrose
Re: Любими книги, нови книги
« Отговор #5 -: Май 19, 2013, 11:40:27 pm »
Днес си купих книгата на Дан Браун, "Изгубеният символ". До 16 глава съм и мога да кажа, че това четиво ме грабна доста. Интересно и завладяващо. Обещава добро развитие и е наистина интелигентно написана книга.
По принцип предпочитам фентъзи, въпреки че това е по-скоро трилър.
I'm everything you can imagine. And a little more.
   Winlight          Frozenrose          Saladin          Chaoswizard

Неактивен IvoArsov

  • Rival
  • ******
  • Публикации: 1596
  • EVO Karma: -22
  • Типичен пернишки орк
Re: Любими книги, нови книги
« Отговор #6 -: Май 20, 2013, 08:57:19 am »
Феновете на Дан Браун , също така могат да погледнат европейският му вариант - Жозе Родригеш душ Сантуш . Идентичен стил на писане , само че , драматургичната част е по - силно застъпена при португалецът . Почти във всеки роман, на проф. Нороня ( еквивалента на Лангдън ) му се случва нещо в личен план , което го променя , по един или друг начин . 
Най - обичам леба , и да е*а.- коцкарски мироглед

"Който се смее последен ... стреля първи" - Airsoft мъдрост

Неактивен Abken

  • Gladiator
  • ****
  • Публикации: 664
  • EVO Karma: -21
  • fair but sometimes evil EVO wow user
  • Side: For The Horde
  • Герой: Abken
Re: Любими книги, нови книги
« Отговор #7 -: Май 24, 2013, 07:32:58 pm »
Току що изгледах екранизацията на Гетсби. Отива в списъка от добре екранизираните книги.  :clover:

Неактивен dobermana

  • Duelist
  • *****
  • Публикации: 1313
  • EVO Karma: 51
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. - Константин Иречек (1854 - 1918)

Неактивен Abken

  • Gladiator
  • ****
  • Публикации: 664
  • EVO Karma: -21
  • fair but sometimes evil EVO wow user
  • Side: For The Horde
  • Герой: Abken
Re: Любими книги, нови книги
« Отговор #9 -: Юни 01, 2013, 11:29:01 pm »
Романът на Лизи, който отдавна четох, е много дълбок роман. Препоръчвам го, леко е скучен, но си е много добър трилър, като леко бяга от стила на Кинг да е хорър. Психологическа книга, лесно се разбира (към края), идеите на написването, свързано е с биографията на автора и за нещастията по света. Общо взето поучителна книга. Иначе от него друго е фентъзи поредицата Тъмната кула, която е много добра, защото тя е единственото му фентъзи (хорър елементи буквално няма, може от време на време, но не), много трагични и емоционални елементи, но добре написано, за тези, на които им е писнало от хепи енд книгите, то тази поредица е за тях. Един вид е хепи енд, но е sad, обича да убива главни герои, а после да ги преражда без чувства. Подобно на Мартин (Игра на тронове) - той обича да осакатява героите си - парализира, ампутира крайници, раждат се недъгави както има и много недъгави герои, ниски мъже, грамадни жени, двуполови изрудяли лица и т.н.

Неактивен zeraful

  • Rival
  • ******
  • Публикации: 1506
  • EVO Karma: 56
  • Само забравените мечти са неосъществими! ;>
  • ISP: Blizoo
  • Герой: Scream
Re: Любими книги, нови книги
« Отговор #10 -: Юни 07, 2013, 06:33:10 pm »
Здравейте, малко в страни от темата. Приключих с поредната книга и сега нямам общо взето нищо интересно за четене. Мисля, да започвам поредицата  A Song of Ice and Fire (Първата книга е "Игри на тронове", за да ви е по-лесно).

A Game of Thrones   Игра на тронове   
A Clash of Kings              Сблъсък на крале      
A Storm of Swords   Вихър от мечове      
A Feast for Crows   Пир за врани   
A Dance with Dragons   Танц с дракони   

Това ли са всички книги от поредицата, излезли досега ?

    

Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate!

Неактивен valio_

  • Challenger
  • *******
  • Публикации: 2399
  • EVO Karma: 171
  • Forum Nightmare
Re: Любими книги, нови книги
« Отговор #11 -: Юни 07, 2013, 06:56:31 pm »
Това са всичките Иво, но се въоражи с търпение, че е малко разхвърляно написано.В един момент стигате до някоя точка от историята и след това те връща някаде назад, за да разгледа някой друг герой.Като цяло ако не си гледал сериала може и да се изненадаш какъв садист е автора.
Blade with whom i lived, Blade with whom now i died,
 serve right and justice one last time, seek last heart of evil, still one life of evil,
 cut well old friend, and then farewell

Неактивен zeraful

  • Rival
  • ******
  • Публикации: 1506
  • EVO Karma: 56
  • Само забравените мечти са неосъществими! ;>
  • ISP: Blizoo
  • Герой: Scream
Re: Любими книги, нови книги
« Отговор #12 -: Юни 07, 2013, 07:15:15 pm »
Благодаря, Вальо, аз си ги намерих в елетронен вариант, но мириса на нова книга, докато четеш, си струва 15те лева на бройка. :)
    

Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate!

Неактивен Abken

  • Gladiator
  • ****
  • Публикации: 664
  • EVO Karma: -21
  • fair but sometimes evil EVO wow user
  • Side: For The Horde
  • Герой: Abken
Re: Любими книги, нови книги
« Отговор #13 -: Юни 07, 2013, 08:15:29 pm »
Тези са, но ретроспекциите са малък проблем, авторът започва да пише все по-мудно и по-мудно. Особено последната, която впрочем ми е много симпатична, е адски мудна, действието спира тотално. Но все пак държи в напрежение и винаги можеш да очакваш да умре всеки.  :freak:

Неактивен valio_

  • Challenger
  • *******
  • Публикации: 2399
  • EVO Karma: 171
  • Forum Nightmare
Re: Любими книги, нови книги
« Отговор #14 -: Юни 08, 2013, 12:06:56 am »
В този сайт ги има книгите, аз лично от там си ги прочетох.Аз книги не купувам, просто са ми по-неудобни.Тук мога да си ги почета и докато сам на работа и от телефона докато пътувам...като цяло не съм фен на книжния формат :D
Иначе сайта е доста богат на произведения и се стараят да спазват авторските права.Книгите трябва да са излезли поне преди 3 години в България, за да ги пуснат тук, точно затова я няма и последната 5-та част.Нея можеш да я намериш в замунда.Точно в момента сам до нея, но все не мога да се насиля да мина един от мудните моменти, за които Abken спомена.
Blade with whom i lived, Blade with whom now i died,
 serve right and justice one last time, seek last heart of evil, still one life of evil,
 cut well old friend, and then farewell